Choď na obsah Choď na menu
 


Morské prasa

14. 2. 2010

Morča je zvieratko milého vzhľadu, ktoré pochádza z Južnej Ameriky (Bolívia, Chile, Ekvádor). Je to hlodavec a veľa ľudí ho chová ako domáce zvieratko. Veľkosť sa u dospelého jedinca pohybuje okolo 15cm (dĺžka). Živí sa rôznou rastlinnou potravou. Morčatám zvykne chutiť hlavne uhorka, mrkva, jablko, alebo aj kalerábové listy.

Zjedia aj samotný kaleráb, brokolicu, karfiol, šalátové listy. Kapustu treba podávať len v obmedzenom množstve, pretože dosť nafukuje.

 

AK TO U MORČAŤA PREŽENIETE S KAPUSTOU, MôŽE SA STAŤ, ŽE VÁM ZAHYNIE.

Červenú kapustu netreba podávať vôbec. Nesmieme zabúdať ani na dôležité suché a krmivo, bohaté na minerály ktorým je vysušený chlieb - obsahuje menej minerálov, podávame skôr kvôli obrusovaniu zubov (nevysušený nepodávať) Je nevyhnutné pre zdravý chrup morčaťa; a granulované krmivo, ktoré dostať bežne kúpiť v obchodoch.

Najlepšie je ak bude mať morča svoju misku s týmto krmivom stále k dispozícii. Je nevyhnutné pre zdravý chrup morčaťa. Potrebná je miska, v ktorej bude mať vždy tieto granule k dispozícii. Kvôli zdravému tráveniu a útulnému príbytku morčaťa je potrebné, aby malo morča vždy v klietke nejaké seno.  Najlepšie je, ak máte takú klietku, ktorá má "krmítko" na seno. Seno tak môžte zasunúť pomedzi kovové mriežky a morča si vytiahne spomedzi nich aké množstvo a kedy bude chcieť. Morča nepatrí medzi živočíchov, ktoré musia veľa piť. No napriek tomu je potrebné, aby malo vždy v svojom napájadle (bežne dostať v obchodoch s chovateľskými potrebami) dostatok vody.

  Morča môžete brávať vonku, aby uvidelo aj niečo z prírody a najedlo sa čerstvej trávy. Morčaťu neprekáža v trávení ani mokrá alebo zarosená tráva no dávajte pozor na zaparenú

trávu. Predávajú sa aj vodítka pre morčatá, ale nie sú veľmi vhodné, pretože morča často "hryzú" a dusia. Morčatá, ak ich nejakým spôsobom nevystrašíte (prudké pohyby, výkriky) nezvyknú vo voľnom priestore v prírode utekať. Ale netreba to podceniť a pre istotu stále mať morča na očiach. A ak sú niekde v okolí napr. dieri do zeme, úkryty, husté kríky atď., buďte určite opatrní pretože morčatá majú radi takéto priestory. 

Ak plánujete ísť s morčaťom von, dávajte VEĽKÝ pozor na vonkajšiu teplotu, pretože morča pochádza z Južnej Ameriky, je teda zvyknuté na teplejšie a takmer bezveterné počasie a neznáša prievan. Nesmieme ho vodiť vonku pri teplote nižšej asi ako 17 °C. Ak fúka silný vietor, tak ani pri vyššej teplote. Morča môžeme dávať von aj doma, ale s menším rizikom, že vám zašpiní podlahu. Morča do 1. roka pomerne veľa "kaká" kde mu príde. xD  Potom si morča viac zvyne a nebude to také "výdatné". Morča vám nepovie, keď mu treba, ale väčšinou začne byť nervózne a trocha pokvikávať. Tiež môžete spozorovať zvýšenú teplotu morčaťa (ak ho máte na rukách).

orča je bojazlivé a nikdy ho netrestajte, pretože bude nedôverčivé a "uzavreté". Má veľmi rado maznanie a hladkanie. Je to najlepšie, čo pre neho môžete urobiť. Najdôležitejšie je morča nestrašiť hneď po kúpe, v období privykania. Tiež nie je veľmi vhodné hneď dávať im do klietky domček, lebo si neprivyknú na ľudí a budú stále sedieť so strachom v domčeku. My odporúčame dokúpiť "morčací príbytok" (ako naľavo na obrázku) asi po 1,5 až 2 rokoch.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Morské prasiatko

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ahoj :)

(Domča, 11. 1. 2011 17:23)

Budem rada, ak navštíviš moju stránku www.skreciky.estranky.sk
Tiež ma poteší, ak sa prihlásiš do súťaže, kt. práve prebieha na mojej stránke.
P.S. Máš super stránku :)